Puidu väärindamise FTKs usume koostöö ja teadmiste jagamise olulisusesse. Meie üritused ja konverentsid on loodud selleks, et soodustada ühendusi, inspireerida innovatsiooni ja hoida meie kogukonda aktiivsena. Meil on hea meel olla juhtiv tegija jätkusuutlike materjalide arendamise valdkonnas ning me oleme põnevil, et saame jagada oma uusimaid uudiseid, ülevaateid ja teadusuuringute läbimurdeid.

Uurige meie projekte, publikatsioone ja meediat, et saada rohkem teada meie tööst ja avastada, kuidas me kujundame puidu väärtustamise tulevikku. Liituge meiega, et mõjuda läbi jagatud teadmiste ja uuendusliku teadustöö.

Algavad sündmused

Aeg: 01.10.2025 18:00 - 03.10.2025 18:00

We are pleased to invite you to the 23rd Baltic Polymer Symposium (BPS 2025), which will take place in Tallinn, Estonia, on October 1–3, 2025. This year, the symposium is organized by the TalTech Wood Valorisation HUB, bringing a unique emphasis on the role of polymer science in sustainable material development.

Toimunud üritused

Aeg: 19.11.2024 12:00 - 19.11.2024 17:00

Puidu Väärindamise Fookustippkeskuse (FTK) tutvustav üritus partneritele toimus 19. novembril 2024 TalTechi Mektory majas. Puit on Eestile väärtuslik ja strateegiline ressurss, mille väärindamine aitab kaasa nii majanduse kui ka keskkonna jätkusuutlikule arengule. Puidu väärindamine on oluline nii ettevõtjatele, teadusasutustele kui ka avalikule sektorile, sest see võimaldab luua innovaatilisi lahendusi, suurendada konkurentsivõimet ja toetada rohepöörde eesmärke. […]

Meedia

07.02.2025

Wood Valorisation HUB extends heartfelt congratulations to Peetri-Jaan Lahtvee, a biotechnology researcher and tenured associate professor at Tallinn University of Technology, on being awarded the White Star IV Class Medal by the President of Estonia. Peetri-Jaan Lahtvee himself expressed both surprise and gratitude upon receiving this prestigious recognition. “I don’t even know how to react […]

Arendusprojektid

Bioconnect – Tegevuskava väljatöötamine Läänemere piirkonna biotehnoloogia ja sünteetilise bioloogia innovatsiooni ökosüsteemi edendamiseks
Aeg: 11.2023 - 10.2024

Eesmärgid: 
Projekti BIOCONNECT eesmärk on aidata luua tugevamat, integreeritumat ja kaasavamat Läänemere ökosüsteemi biotehnoloogia-alase innovatsiooni soodustamiseks tuleviku majandusliku konkurentsivõime tõstmiseks.
Tulemused: 
Projekti lõppedes avaldatakse Baltikumi biotehnoloogia tegevuskava ja iga Balti riigi esindaja poolt allkirjastatakse kollektiivselt märgukiri.

Meedia: Latvian Institute of Organic Synthesis; ECHAlliance

Eesti puitsildade seisukorra uurimine ning analüüs Pôhja- ja Baltimaade programmi raames
Aeg: 09.2014 - 02.2015

Eesmärgid: 
Projekti eesmärk on Eesti puitsildade uuring ning seisundi ja konstruktiivsete lahenduste analüüs. Teostatakse erinevast materjalist sildade elukaarekulude vôrdlus.
Tulemused: 
Esitati puitsildade ehituslike tingimuste analüüs ja erinevatest materjalidest valmistatud sildade elutsükli kulude võrdlus.

Madalakvaliteediliste puiduliikide väärindamine läbi uudsete komposiitmaterjalide arendamise
Aeg: 09.2019 - 08.2022

Eesmärgid: 
Projektis uuritakse Eesti puidutööstuses seni vähe kasutust leidnud, kuid Eesti metsades kasvavate madalakvaliteediliste lehtpuuliikide (haab, hall lepp, sanglepp) kasutatavust uudsete, eri puiduliikidest (kombineerituna), eri puidusüüsuundade orienteerituse ja eri paksusega puidukihtide ning mitmekihiliste puitpolümeerkomposiit-materjalide arendamisel võimalusi.
Tulemused: 
Puiduressursi uuringu tulemusena on selgunud, kas tulevikus on tagatud piisav toorme ressurss tehase laiendusele. Välja on töötatud tootmise parameetrid sanglepp/haab/kask kombineerimiseks​. Helikindla vineeri katsetuste tulemusel on esitatud ja välja on valitud sobilikud materjalid heliisolatsiooni tootmiseks​. Selgunud on erinevad võimalused tuleklassiga vineeri tootmiseks ja esitatud on nende võrdlus​.

PERFECOAT – Kõrge effektiivsusega biopõhised funktsionaalsed kattematerjalid puit- ja dekoratiivrakenduste jaoks
Aeg: 05.2021 - 04.2024

Eesmärgid: 
Uue põlvkonna puidu- ja dekoratiivvärvide värvide arendus, mis sisaldavad enam kui 25% biopõhiseid koostisosi.
Tulemused: 
Konsortsiumi partnerid töötasid välja skaleeritavad protsessid mitmete biopolümeeride tootmiseks. TalTechi BioEng grupp töötas välja tehnoloogia mikroobse biomassi kasvatamiseks puidusuhkrutel. Kõrge saagisega lipiidid ekstraheeriti biomassist ja kasutati keemiliseks sünteesiks. Teiste biopolümeeridega reageerinud lipiidid osutusid sobivaks materjaliks paljude uute funktsionaalsete materjalide jaoks, mida saaks kasutada fossiilsete materjalide asendajana.

Meedia: LinkedIN

Rakendusuuring pilliroogbiokomposiitmaterjalide kasutamiseks biolagunevates toidunõudes
Aeg: 04.2019 - 03.2022

Eesmärgid: 
Selle uurimistöö eesmärk on vähendada plastijäätmete teket looduses, asendades ühekordselt kasutatavad plastist lauanõud modifitseeritud pillirooga ja pillirooga tugevdatud biopolümeerkomposiitidega. See rakendusuuring on potentsiaalselt suunatud lauanõude tootjafirmadele, kes otsivad oma tootmisprotsesside jaoks uusi materjale ja kes otsivad uusi keskkonnasõbralikke materjale asendamaks sünteetilisest plastist toorainet.
Tulemused: 
Selgitati välja erinevad võimalused pilliroo kasutamiseks biokomposiitides. Töö käigus arendati välja sobivad pilliroogbiokompisiitide materjalide segud, mis sobivad biotoidunõude tootmiseks.

Käimasolev

DigiBio – Bioloogia digitaliseerimise keskus – järgmise põlvkonna kestlikud tooted
Aeg: 09.2023 - 08.2029

Kirjeldus: 
Eesti automatiseeritud kõrgtehnoloogilise sünteetilise bioloogia platvormi loomine

Meedia: Research in Estonia

Eesti turba väärtustamine
Aeg: 01.2024 - 12.2025

Kirjeldus:
Eesti turba keemiline väärtustamine, edastades teadmisi ligniini väärtustamisest, et saada kõrgema lisandväärtusega tooteid, sealhulgas funktsionaalseid materjale (süsiniknanopartikkelid, lisandid)

Horizon Drastic
Aeg: 10.2023 - 09.2027

Kirjeldus:
Norra pilootprojekti arendus. Vana puidu tugevus- ja jäikusomaduste hindamine. Inseneripuidu valmistmine taaskasutatavast puidust. Liidete arendus

Pärmidel põhinevad lahendused kestlike lennukikütustele (YAF)
Aeg: 12.2023 - 11.2027

Kirjeldus: 
YAF on Marie Sklodowska-Curie doktoriõppe võrgustik, mis koolitab teadlasi interdistsiplinaarses ja sektoritevahelises uurimiskeskkonnas uue põlvkonna puhaste lennukikütuste arenduse suunal.

Meedia: YAF

 

Puidu ja teisese lignotselluloosse toorme keemilise ja bioloogilsie väärindamise tehnoloogiad
Aeg: 01.2024 - 12.2028

Kirjeldus: 
Antud projektis viiakse edasi ensüümitehnoloogiate arendusi, kus ekstreemsetest kasvukeskkondadest pärit mikroobide ensüüme kasutatakse ligniini lõhustamiseks ja modifitseerimiseks, toksiliste fenoolsete ühendite keskkonnast eraldamiseks, ning tselluloosi puidusuhkruteks lagundamise ja lahustuva tselluloosi tehnoloogiates. Lisaks keskendutakse projektis tehnoloogiatele, kus arendatakse edasi nii kraft-ligniinil (tüüpiline paberitööstuse ligniin), hüdrolüüsi ligniinil ning sünteetilisel ligniinil põhinevaid poorseid materjale, termoplaste kui ka uue generatsiooni katalüsaatoreid.

Teadusprojektid

Biolagunevad koostisained viirusevastaste katete ja puhastusvahendite jaoks [BIOFORM]
Aeg: 10.2020 - 12.2021

Eesmärgid:
BIOFORM projekti eesmärk oli tutvustada uusi sihitud keemilisi modifikatsioone biopõhistes segudes ja aidata kommertseerida madala toksilisuse ja biolagunevate segude väljatöötamist.
Tulemused:
Pakutud uued tooted: (1) POM/PLA komposiidid, mis on valmistatud sulatekstruusiooniprotsessi abil ja sobivad hästi haiglakeskkonna kattematerjaliks; (2) eeterlike õlide nanoemulsioonid, mida iseloomustab kontrollitud laadimine; (3) ligniinipõhised materjalid geelidena, millel on potentsiaalsed viiruse- ja bakterivastased omadused

Meedia: Facebook

Eesti vähekasutatud puiduliikide kasutusvõimalused uutes spoonipõhistes toodetes
Aeg: 07.2022 - 06.2024

Eesmärgid: 
Projekti eesmärgiks on uurida Eesti puidutööstuses seni vähe kasutust leidnud kuid Eesti metsades kasvavate madalakvaliteediliste lehtpuuliikide nagu haab, hall lepp, sanglepp kasutatavust uudsete, eri puiduliikidest (kombineerituna), eri puidu süüsuundade orienteerituse ja eri paksusega puidukihtide ning mitmekihiliste puitpolümeerkomposiitmaterjalide arendamise võimalusi kandvates ja mittekandvates ehituskonstruktsioonides ning transpordisektoris kasutamiseks.
Tulemused: 
Projekt tõestas, kuidas vähemväärtuslikuks peetavaid sangleppa, halli leppa ja haaba on puidu tihendamise ja erinevate kihtidega kombineerimise tulemusel võimalik kasutada edukalt puitkomposiitmaterjalides (vineer ja spoonliimpuit). Spooni tootmisest üle jäävaid ribaspoonijääke on aga võimalik edukalt kasutada spoonliimpuidu tootmisel.

Meedia: Trialoog (in Estonian)

ImPrOVE – Innovatiivne (eel)pressijäägi väärindamine
Aeg: 04.2018 - 03.2021

Eesmärk:
A concept was to use bio-based ionic liquids (BIOILs) or natural deep eutectic solvents (NADES) as extraction liquids advanced green solvents.
Tulemused:
Knowledge about DES increased significatively. Ecotoxicity and cytotoxicity and biodegradability of the solvents and of the extracts had been tested and assessed. The project activities had been focused on apple and olive pomaces but the obtained results are applicable to other fruits and can be transferred to other biomasses treatment.

Meedia: ERA-LEARN

Inseneripuidust süsteemide tulepüsivuse projekteerimise täiustatud uuringud
Aeg: 03.2019 - 09.2022

Eesmärgid:
Teadusprojekti FIRENWOODi põhieesmärk on tagada inseneripuidust süsteemide tuleohutu kasutamine kõrgemates ja suuremates hoonetes, pakkudes täiustatud tulepüsivuse projekteerimise mudeleid ning liimide klassifikatsiooni ja katsemeetodeid. Põhitähelepanu on ristkihtpuidu (CLT), liimpuidu (GLT) ja I-talade liimvuukide mõjul tulepüsivusele. Projekti Tulemus(ed): on aluseks Euroopa standardite koostamisel.
Tulemused:
Insenerpuidu ja liimide tulepüsivuse projekteerimis- ja katsemeetodite täiustamine.

Isolatsioonimaterjalide panus puitkonstruktsioonide tulepüsivusse
Aeg: 11.2014 - 07.2018

Eesmärgid:
Projekti eesmärk on mineraalvilla lligitussüsteemi väljaarendamine arvestades nende tuletehnilis omadusi. Uurimistöö Tulemus(ed): on aluseks puitkonstruktsioonide projekteerimisstandardite ning mineraalvilla tootestandardite muutmiseks. Käesolevas projektis restruktueeritakse tulepüsivuse projekteerimismudelit nii, et see oleks avatud kôikide isolatsioonimaterjalide arvestamiseks tulekahjuolukorras.
Tulemused:
Euroopa tuletõrjedisaini mudel (Eurokoodeks 5) puitkarkassisõlmede jaoks.

Meedia: Novaator

Puidu analüütika

Characterization of organosolv lignins and their application in the preparation of aerogels
Autorid: Jõul P, Ho T. T, Kallavus U, Konist A, Leiman K, Salm O.-S, Kulp M, Koel M, Lukk T
Väljaanne: Materials 15 (8), #2861
Aasta: 2022
Dye-decolorizing peroxidase of Streptomyces coelicolor (ScDyPB) exists as a dynamic mixture of kinetically different oligomers
Autorid: Pupart H, Vastšjonok D, Lukk T, Väljamäe P.
Väljaanne: ACS Omega 9(3):3866-3876
Aasta: 2024
Preparation and characterization of lignin-derived carbon aerogels
Autorid: Jõul P, Järvik O, Lees H, Kallavus U, Koel M, Lukk T
Väljaanne: Frontiers in Chemistry 11, #1326454
Aasta: 2024
Substitution of the methionine axial ligand of the T1 copper for the fungal-like phenylalanine ligand (M298F) causes local structural perturbations that lead to thermal instability and reduced catalytic efficiency of the small laccase from Streptomyces coelicolor A3(2)
Autorid: Zovo K, Pupart H, Van Wieren A, Gillilan R. E, Huang Q, Majumdar S, Lukk T
Väljaanne: ACS Omega 7 (7), 6184−6194
Aasta: 2022

Puidu biokeemiline väärindamine

Improving xylose consumption in Rhodotorula toruloides through heterologous expression of xylose reductase and xylulokinase
Autorid: Monteiro de Oliveira P, Pinheiro M.J, Sabedotti de Biaggi J, Tšitšerin A, Tammekivi E, Herodes K, Bonturi N, Lahtvee P. J
Väljaanne: bioRxiv
Aasta: 2023
Microbial oil production in sugarcane bagasse hemicellulosic hydrolysate without nutrient supplementation by a Rhodosporidium toruloides adapted strain
Autorid: Bonturi N, Crucellob A, Carvalho Vianab A.J, Alves Miranda E
Väljaanne: Process Biochemistry 57:16-25
Aasta: 2017
Rhodotorula toruloides single cell oil production using eucalyptus urograndis hemicellulose hydrolysate as a carbon source
Autorid: Lopes H.J.S, Bonturi N, Miranda E.A
Väljaanne: Energies 13(4), 795
Aasta: 2020
Screening and growth characterization of non-conventional yeasts in a hemicellulosic hydrolysate
Autorid: Monteiro De Oliveira P, Aborneva D, Bonturi N, Lahtvee P. J
Väljaanne: Front. Bioeng. Biotechnol 9:659472
Aasta: 2021
Xylose metabolism and the effect of oxidative stress on lipid and carotenoid production in Rhodotorula toruloides: Insights for Future Biorefinery
Autorid: Pinheiro M.J, Bonturi N, Belouah I, Miranda E. A, Lahtvee P. J
Väljaanne: Front. Bioeng. Biotechnol 8:1008
Aasta: 2020

Puidu keemiline väärindamine

Chloromethylation of lignin as a route to functional material with catalytic properties in cross‐coupling and click reactions
Autorid: Mohan M.K, Silenko O, Krasnou I, Volobujeva O, Kulp M, Osheka M, Lukk T, Karpichev Y.
Väljaanne: ChemSusChem 17 (8), e202301588
Aasta: 2024
Development of functional composite Cu (II)-Polyoxometalate/PLA with antimicrobial properties
Autorid: Duvanova E, Krasnou I, Krumme A, Mikli V, Radio S, Rozantsev G, Karpichev Y
Väljaanne: Molecules 27(8), 2510
Aasta: 2022
Effect of green co‑solvents on properties and synthesis of cellulose esters in superbase ionic liquid
Autorid: Savale N, Tarasova E, Krasnou I, Kudrjašova M, Rjabovs V, Reile I, Heinmaa I, Krumme A
Väljaanne: Cellulose 31:4911–4927
Aasta: 2024
Ionic liquid based pretreatment of lignocellulosic biomass for enhanced bioconversion
Autorid: Usmani Z, Sharma M, Gupta P, Karpichev Y, Gathergood N, Bhat R, Gupta V. K
Väljaanne: Bioresource Technology 304, 123003
Aasta: 2020
Novel softwood lignin esters as advanced filler to PLA for 3D printing
Autorid: Mohan M. K, Krasnou I, Lukk T, Karpichev Y
Väljaanne: ACS Omega
Aasta: 2024

Puidu mehaaniline väärindamine

Early experimental investigations on slotted-in steel plate connections with self perforating dowels in CLT
Autorid: Tuhkanen E, Ojamaa M
Väljaanne: Wood Material Science and Engineering 16 (2), 102−109
Aasta: 2021
Effect of lignin on veneer densification and set-recovery
Autorid: Kilumets C, Kallakas H, Ralph S, Zhu J.Y, Hunt CG, Rohumaa A, Kers J
Väljaanne: Construction and Building Materials 451, 138795
Aasta: 2024
Effect of protein surface hydrophobicity and surface amines on soy adhesive strength
Autorid: Kallakas H, Plaza N, Crooks C, Turner D, Gargulak M, Arvanitis MA, Frihart CR, Hunt CG
Väljaanne: Polymers 16(2):202
Aasta: 2024
Enhancing the bending strength, load-carrying capacity and material efficiency of aspen and black alder plywood through thermo-mechanical densification of face veneers
Autorid: Akkurt T, Rohumaa A, Kallakas H, Scharf A, Kers J
Väljaanne: Construction and Building Materials 450, 138555
Aasta: 2024
Fire design model for timber frame assemblies with rectangular and I-shaped members
Autorid: Mäger K. N, Tiso M, Just A
Väljaanne: Wood & Fire Safety pp 268–274
Aasta: 2020