Puidu väärindamise FTKs usume koostöö ja teadmiste jagamise olulisusesse. Meie üritused ja konverentsid on loodud selleks, et soodustada ühendusi, inspireerida innovatsiooni ja hoida meie kogukonda aktiivsena. Meil on hea meel olla juhtiv tegija jätkusuutlike materjalide arendamise valdkonnas ning me oleme põnevil, et saame jagada oma uusimaid uudiseid, ülevaateid ja teadusuuringute läbimurdeid.
Uurige meie projekte, publikatsioone ja meediat, et saada rohkem teada meie tööst ja avastada, kuidas me kujundame puidu väärtustamise tulevikku. Liituge meiega, et mõjuda läbi jagatud teadmiste ja uuendusliku teadustöö.
Meedia
Wood Valorisation HUB extends heartfelt congratulations to Peetri-Jaan Lahtvee, a biotechnology researcher and tenured associate professor at Tallinn University of Technology, on being awarded the White Star IV Class Medal by the President of Estonia. Peetri-Jaan Lahtvee himself expressed both surprise and gratitude upon receiving this prestigious recognition. “I don’t even know how to react […]
Eesmärgid:
Projekti BIOCONNECT eesmärk on aidata luua tugevamat, integreeritumat ja kaasavamat Läänemere ökosüsteemi biotehnoloogia-alase innovatsiooni soodustamiseks tuleviku majandusliku konkurentsivõime tõstmiseks.
Tulemused:
Projekti lõppedes avaldatakse Baltikumi biotehnoloogia tegevuskava ja iga Balti riigi esindaja poolt allkirjastatakse kollektiivselt märgukiri.
Eesmärgid:
Projekti eesmärk on Eesti puitsildade uuring ning seisundi ja konstruktiivsete lahenduste analüüs. Teostatakse erinevast materjalist sildade elukaarekulude vôrdlus.
Tulemused:
Esitati puitsildade ehituslike tingimuste analüüs ja erinevatest materjalidest valmistatud sildade elutsükli kulude võrdlus.
Eesmärgid:
Projektis uuritakse Eesti puidutööstuses seni vähe kasutust leidnud, kuid Eesti metsades kasvavate madalakvaliteediliste lehtpuuliikide (haab, hall lepp, sanglepp) kasutatavust uudsete, eri puiduliikidest (kombineerituna), eri puidusüüsuundade orienteerituse ja eri paksusega puidukihtide ning mitmekihiliste puitpolümeerkomposiit-materjalide arendamisel võimalusi.
Tulemused:
Puiduressursi uuringu tulemusena on selgunud, kas tulevikus on tagatud piisav toorme ressurss tehase laiendusele. Välja on töötatud tootmise parameetrid sanglepp/haab/kask kombineerimiseks. Helikindla vineeri katsetuste tulemusel on esitatud ja välja on valitud sobilikud materjalid heliisolatsiooni tootmiseks. Selgunud on erinevad võimalused tuleklassiga vineeri tootmiseks ja esitatud on nende võrdlus.
Eesmärgid:
Uue põlvkonna puidu- ja dekoratiivvärvide värvide arendus, mis sisaldavad enam kui 25% biopõhiseid koostisosi.
Tulemused:
Konsortsiumi partnerid töötasid välja skaleeritavad protsessid mitmete biopolümeeride tootmiseks. TalTechi BioEng grupp töötas välja tehnoloogia mikroobse biomassi kasvatamiseks puidusuhkrutel. Kõrge saagisega lipiidid ekstraheeriti biomassist ja kasutati keemiliseks sünteesiks. Teiste biopolümeeridega reageerinud lipiidid osutusid sobivaks materjaliks paljude uute funktsionaalsete materjalide jaoks, mida saaks kasutada fossiilsete materjalide asendajana.
Meedia: LinkedIN
Eesmärgid:
Selle uurimistöö eesmärk on vähendada plastijäätmete teket looduses, asendades ühekordselt kasutatavad plastist lauanõud modifitseeritud pillirooga ja pillirooga tugevdatud biopolümeerkomposiitidega. See rakendusuuring on potentsiaalselt suunatud lauanõude tootjafirmadele, kes otsivad oma tootmisprotsesside jaoks uusi materjale ja kes otsivad uusi keskkonnasõbralikke materjale asendamaks sünteetilisest plastist toorainet.
Tulemused:
Selgitati välja erinevad võimalused pilliroo kasutamiseks biokomposiitides. Töö käigus arendati välja sobivad pilliroogbiokompisiitide materjalide segud, mis sobivad biotoidunõude tootmiseks.
Kirjeldus:
Eesti automatiseeritud kõrgtehnoloogilise sünteetilise bioloogia platvormi loomine
Meedia: Research in Estonia
Kirjeldus:
Eesti turba keemiline väärtustamine, edastades teadmisi ligniini väärtustamisest, et saada kõrgema lisandväärtusega tooteid, sealhulgas funktsionaalseid materjale (süsiniknanopartikkelid, lisandid)
Kirjeldus:
Norra pilootprojekti arendus. Vana puidu tugevus- ja jäikusomaduste hindamine. Inseneripuidu valmistmine taaskasutatavast puidust. Liidete arendus
Kirjeldus:
YAF on Marie Sklodowska-Curie doktoriõppe võrgustik, mis koolitab teadlasi interdistsiplinaarses ja sektoritevahelises uurimiskeskkonnas uue põlvkonna puhaste lennukikütuste arenduse suunal.
Meedia: YAF
Kirjeldus:
Antud projektis viiakse edasi ensüümitehnoloogiate arendusi, kus ekstreemsetest kasvukeskkondadest pärit mikroobide ensüüme kasutatakse ligniini lõhustamiseks ja modifitseerimiseks, toksiliste fenoolsete ühendite keskkonnast eraldamiseks, ning tselluloosi puidusuhkruteks lagundamise ja lahustuva tselluloosi tehnoloogiates. Lisaks keskendutakse projektis tehnoloogiatele, kus arendatakse edasi nii kraft-ligniinil (tüüpiline paberitööstuse ligniin), hüdrolüüsi ligniinil ning sünteetilisel ligniinil põhinevaid poorseid materjale, termoplaste kui ka uue generatsiooni katalüsaatoreid.
Eesmärgid:
BIOFORM projekti eesmärk oli tutvustada uusi sihitud keemilisi modifikatsioone biopõhistes segudes ja aidata kommertseerida madala toksilisuse ja biolagunevate segude väljatöötamist.
Tulemused:
Pakutud uued tooted: (1) POM/PLA komposiidid, mis on valmistatud sulatekstruusiooniprotsessi abil ja sobivad hästi haiglakeskkonna kattematerjaliks; (2) eeterlike õlide nanoemulsioonid, mida iseloomustab kontrollitud laadimine; (3) ligniinipõhised materjalid geelidena, millel on potentsiaalsed viiruse- ja bakterivastased omadused
Meedia: Facebook
Eesmärgid:
Projekti eesmärgiks on uurida Eesti puidutööstuses seni vähe kasutust leidnud kuid Eesti metsades kasvavate madalakvaliteediliste lehtpuuliikide nagu haab, hall lepp, sanglepp kasutatavust uudsete, eri puiduliikidest (kombineerituna), eri puidu süüsuundade orienteerituse ja eri paksusega puidukihtide ning mitmekihiliste puitpolümeerkomposiitmaterjalide arendamise võimalusi kandvates ja mittekandvates ehituskonstruktsioonides ning transpordisektoris kasutamiseks.
Tulemused:
Projekt tõestas, kuidas vähemväärtuslikuks peetavaid sangleppa, halli leppa ja haaba on puidu tihendamise ja erinevate kihtidega kombineerimise tulemusel võimalik kasutada edukalt puitkomposiitmaterjalides (vineer ja spoonliimpuit). Spooni tootmisest üle jäävaid ribaspoonijääke on aga võimalik edukalt kasutada spoonliimpuidu tootmisel.
Meedia: Trialoog (in Estonian)
Eesmärk:
A concept was to use bio-based ionic liquids (BIOILs) or natural deep eutectic solvents (NADES) as extraction liquids advanced green solvents.
Tulemused:
Knowledge about DES increased significatively. Ecotoxicity and cytotoxicity and biodegradability of the solvents and of the extracts had been tested and assessed. The project activities had been focused on apple and olive pomaces but the obtained results are applicable to other fruits and can be transferred to other biomasses treatment.
Meedia: ERA-LEARN
Eesmärgid:
Teadusprojekti FIRENWOODi põhieesmärk on tagada inseneripuidust süsteemide tuleohutu kasutamine kõrgemates ja suuremates hoonetes, pakkudes täiustatud tulepüsivuse projekteerimise mudeleid ning liimide klassifikatsiooni ja katsemeetodeid. Põhitähelepanu on ristkihtpuidu (CLT), liimpuidu (GLT) ja I-talade liimvuukide mõjul tulepüsivusele. Projekti Tulemus(ed): on aluseks Euroopa standardite koostamisel.
Tulemused:
Insenerpuidu ja liimide tulepüsivuse projekteerimis- ja katsemeetodite täiustamine.
Eesmärgid:
Projekti eesmärk on mineraalvilla lligitussüsteemi väljaarendamine arvestades nende tuletehnilis omadusi. Uurimistöö Tulemus(ed): on aluseks puitkonstruktsioonide projekteerimisstandardite ning mineraalvilla tootestandardite muutmiseks. Käesolevas projektis restruktueeritakse tulepüsivuse projekteerimismudelit nii, et see oleks avatud kôikide isolatsioonimaterjalide arvestamiseks tulekahjuolukorras.
Tulemused:
Euroopa tuletõrjedisaini mudel (Eurokoodeks 5) puitkarkassisõlmede jaoks.
Meedia: Novaator